Saç Ekimi PRP

prp

PRP (Platelet-Rich Plasma)

PRP saç ekimi sonrasında yara iyileşmesini ve saç yetişmesini hızlandırılmak amacıyla kullanılır. PRP tedavisi ile elde etmeye çalıştığımız sonuç, dökülmeye yüz tutmuş, zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasıdır. PRP kullanılan hastalarda saç dökülmesinin azaldığı, uygulanan bölgede saç tellerinin kalınlaştığı gözlenmektedir.

Saç ekimi sonrası Platelet-Rich Plasma uyguladığımız hastalarda ise yara iyileşmesi hızlanır. Ameliyat sonrası görülen kırmızı nokta ve kabuklanmalar hızla kaybolur ve ekilen köklerin saç uzatma kapasitesinin artar.

Platelet-Rich Plasma Uygulaması nedir?

Platelet-Rich Plasma olması gerekenden kat kat daha fazla trombosit içeren, kişinin kendi doğal plazma sıvısıdır. PRP’ de kullanılan kişinin kendi kanıdır. Platelet-Rich Plasma ameliyat öncesi kendi kendine kan bağışı yapmak gibidir. Kullanılan kendi kanınız olduğu için herhangi bir bağışıklık reaksiyonu gözlenmez. Platelet-Rich Plasma alerjik reaksiyona neden olmaz.

detayli_bilgi_small

 

 

Platelet-Rich Plasma nasıl hazırlanır?

  1. PRP uygulanacak kişiden herhangi bir labaratuar incelemesinde yapıldığı gibi 10cc kadar kan alınır.
  2. Steril şartlarda, içindeki trombosit içeriğini zenginleştirmek üzere, özel bir kit içine aktarılır.
  3. Santrifüj edilerek, hücreleri ayrıştırılır ve trombositten zengin hale getirilir.

Bu işlemler sayesinde PRP içindeki trombosit içeriği 4-8 kat arttırılabilmektedir. Araştırmalar saç köklerinin üzerindeki olumlu etkinin trombositler içindeki growth faktörler (büyüme faktörleri) aracılığıyla ortaya çıktığını  göstermektedir.

PRP nasıl uygulanır?

Platelet-Rich Plasma yüzeyel enjeksiyon tekniği ile saçlı deriye uygulanır. Ağrılı değildir. Kısa sürede (2-3dk) uygulanır. Uygulama sonrası hemen günlük yaşama dönülebilir, herhangi bir şişlik, morluk oluşmaz.

PRP kimlere uygulanabilir?

Genetik ya da mevsimsel sebeplerle saç dökülmesi yaşayan, saçları incelmiş, zayıflamış herkes PRP uygulamasına aday olabilir.

Saç ekiminde Platelet-Rich Plasma Uygulaması

PRP’nin saç ekiminde kullanılan üç fonksiyonel uygulaması vardır.

  1. Saç ekimi sonrası saç köklerinin yaşayabilirliğini arttırmak (PRP’li FUE)
  2. Saç ekimi sonrası iyileşmeyi hızlandırmak
  3. Saç ekimi sonrası yeni ekilen saç köklerini canlandırmak ve stimule etmek

Saç köklerinin verici sahadan alınması ve alıcı sahaya aktarımı arasında belli bir süre geçmektedir. Bu zaman aralığında saç köklerinin yaşayabilirliğinin sağlanması önemlidir. Bu amaçla alınan kökler soğutulmuş ortamda ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilirler.

Bekletme solüsyonlarının içine Platelet-Rich Plasma eklenmesi ya da saç köklerinin direkt Platelet-Rich Plasma solüsyonu ile yıkanması faydalı etkilerin hızla görüldiği yeni bir uygulamadır. Amaçlanan etki saç köklerinin yaşayabilirliğinin artması, yara iyileşmesinin hızlanması, saç köklerinin saç üretmek üzere uyarılmasıdır.

PRP’nin yan etkisi var mıdır?

Platelet-Rich Plasma uygulamasında kullanılan kişinin kendi kanıdır. Allerjik reaksiyon ya da enfeksiyon riski yoktur. Kişinin kendine kan bağışlaması benzetmesi yapılabilir.

PRP’nin etkisi her uygulanan kişide farklı olabilmektedir. Platelet-Rich Plasma uygulaması tamamiyle yardımcı bir metottur, uygulama sonrasında beklentilerin geröeköi olması gerekir. İyileşmeye sadece yardımcı bir uygulamadır.