FUT Saç Ekimi

FUT Saç Ekimi

FUT Saç ekimi yöntemleri nelerdir?

Saç ekimi iki şekilde yapılabilmektedir. Bu iki yöntem FUT Saç Ekimi (Folliküler Ünite Transplantasyonu) ve FUE Saç Ekimi (Folliküler Ünite Ekstraksiyonu)’dir.

FUT Saç Ekimi (Folliküler Ünite Transplantasyonu) operasyonunda saç kökleri iki kulak arası bölgeden dar bir şerit halinde alınır; operasyon sonrası şerit alınan bölgede saçlı deride ince bir iz kalır. Alınan şerit ise mikroskop altında özenle tek tek saç köklerine ayrılır ve alıcı bölgeye ekilir. Aslında FUT operasyonunda da ekilen tek tek saç kökleridir. Kalıcı bir izin olması, dikiş alma gerekliliği, kesi yapılan bölgenin üzerinde geçici de olsa uyuşukluk olabilmesi, operasyon sonrası daha ağrılı olabilmesi FUT (Folliküler Ünite Transplantasyonu) yönteminin dezavantajlarıdır. Ancak tüm dezavantajlarına ragmen FUE saç ekimi nin uygulanamayacağı bazı bireylerde başarılı bir saç ekimi için FUT saç ekimi nin önemi halen devam etmektedir.

Foliküler Ünite Nedir?

Hepimizin kafa derisindeki saçlar foliküler üniteler denen küçük demetler içinde büyür. Yetişkin insan kafa derisinin foliküler ünitesi 1-4 terminal (tam kalınlıkta) saç folikülünden oluşur. Genetik saç dökülmesinden etkilenmiş olan kafa derisi bölgelerinde sağlıklı terminal saçların yerini kademeli olarak “minyatürize olmuş” saçlar denen daha küçük çaplı ve daha kısa saçlar alır. Foliküler ünite kafa derisinin yüzeyinde birlikte büyüyor gibi görünen küçük saç grupları şeklinde görünür. En iyi görüntüleri ciltte iyi düzeyde biçimlenmiş yapılar olarak göründükleri mikroskop altında elde edilir.

FUE ile FUT Saç Ekimi arasındaki fark nedir?

FUE ve FUT Saç Ekimi arasındaki ana fark saç köklerinin elde ediliş şeklidir. Her iki saç ekim yönteminde de operasyonun bundan sonraki tüm aşamaları aynidir ve her ikisinde de saç kökleri ayni teknikle yerlerine yerleştirilir.