FUE Saç Ekimi

saç ekimi

FUE saç ekimi

FUE, FUT operasyonuna göre daha yeni bir tekniktir.

FUE saç ekim yönteminde saç kökleri, özel olarak dizayn edilmiş mikromotor ve çapları 0.5-0.8 mm çapında değişen mikro pançlar ile verici saha dediğimiz iki kulak arası bölgeden tek tek alınırlar.

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile, FUE saç ekim sonuçları FUT operasyonları ile karşılaştırılabilir olmuş, FUE saç ekiminin popülaritesi hızla artmıştır. FUE saç ekiminin standart hale gelmesinin en büyük nedeni saç köklerinin zarar görmeden, hızla ve sorunsuz alınabildiği cerrahi aletlerin geliştirilmiş olmasıdır. Bugün elle kullanılan pançlar yerini manuel veya elektronik kontrol edilebilen mikromotorlara bırakmıştır. Bu aletlerle hızlı ve sorunsuz kök alımı yapılabilmektedir. İki gün süren zorlu operasyon süreleri kısalmış, FUE saç ekimi 4-5 saat gibi oldukça kısa zamanda yapılabilir olmuştur. Böylece hastaların ameliyat konforu artmıştır.

FUE (Folliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi sahip olduğu avantajlar sebebiyle, en fazla kulanılan saç ekimi operasyon tekniğidir. Günümüzde saç ekimi deyince bireyler arasında akla ilk gelen FUE (Folliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi olmaktadır.

Bunun da bazı haklı sebepleri bulunmaktadır. FUE saç ekimi ağrısızdır, bireylerin normal hayata dönüşü daha hızlıdır, kesi ve dikiş yoktur. Köklerin alındığı bölgede devamlılığı olan gözle görülür bir iz kalmaz. Ayrıca FUE saç ekimi vücut kıllarının da (body hair transplantation) kullanılmasına olanak sağlar.

detayli_bilgi_small

 

 

Saç ekimi öncesi muayenede nelere bakılır?

Saç ekimi basit bir operasyon gibi algılansa da estetik, başarılı bir saç ekim sonucu için birçok faktör bir araya gelmelidir.

Başarılı bir saç ekimi uzman bir plastik cerrah tarafından yapılan ayrıntılı muayene ve teknik analiz ile başlar.

Saç ekimi düşünen bireyin plastik cerrahı tarafından sistemik muayenesi yapılmalıdır. İlk önce aile hikayesi dinlenir, geçirmiş olduğu hastalıklar ve diğer sağlık problemleri araştırılır. Başvuranların çoğunluğunda tanı androgenetik alopesi yani erkek tipi saç dökülmesidir. Nedeni ise genetik yapıdır.

Daha sonra saç köklerinin alınacağı verici saha değerlendirilir. Bu aşamada saç köklerinin sıklığı özel dizayn edilmiş Proscope adı verilen bir kamera ile incelenir ve cm2’deki saç kökü miktarı belirlenir. Böylece toplamda alınabilecek saç kökü adedi kapasitesi hesaplanabilir.

Saç sıklığının yanı sıra saç teli kalınlığı, rengi, her bir saç kökünün (folliküler ünite) kaç saç teli içerdiği belirlenir.

New Age’de saç ekiminde miktar hesaplanırken “FU” (folliküler unite) yani saç köklerini kullanmaktadır. Santimetre karede 30-60 arası saç kökü ekeceğimizden bahsederken, bu aynı zamanda cm2’de 80-150 saç teline denk gelmektedir. Toplamda ekilecek 4000-4500 saç kökü ise 10.000-12.000 arası saç teli demektir.

New Age’de plastik cerrahi uzmanları bir kişiye, bir günde 4-6 saat arası bir sürede toplam 4000-4500 saç kökü ekimi yapmaktadır. Alınan saç kökünün yerine yenisi çıkmadığı için bu sayıların üzerine çıkılmaz çünkü, seyreltilen bölgeler gözle görülür halde azalabilir. Güvenli sınırlar içinde kalındığı sürece iki kulak arası bölgede gözle görülür bir seyrelme olmaz.

Saç muaynesinden sonra saçlı deri muayenesi yapılır. Saç köklerinin hem alınacağı hem de ekileceği bölgede saçlı derinin sağlıklı olması ve gerginlik durumu saç ekimi operasyonu için önemli bir kriterdir.

Tüm bu analiz ve muayeneler sonunda saç ekimine uygun olup olmadığınıza karar verilir. Sık kullanılan saç ekim yöntemlerinin sizin için uygun olmaması halinde, alternatif yardımcı saç tedavileri önerilir.

Saç ekim kararı verildikten sonra saç ekiminin nereye yapılacağı, FUE Saç Ekimi yapılacak alanın büyüklüğü, elde edilecek ekim sıklığı, tedavi süresi ve saç ekimi sonrası bakım hakkında hastaya detaylı bilgi verilir.

Hastanın beklentisi gerçekçi olmalıdır.

Saç dökülmesi yaşayan bir bireyde yapılacak FUE Saç Ekimi nin başarılı olmasındaki en önemli kriterlerden biri de uygun hasta beklentisidir. Doktor olarak bizim hastaya verebileceklerimizle bireyin kafasındaki hayalin gerçek, mantıklı bir ortak noktada buluşması gerekir. Konusunda uzman bir Plastik Cerrahın, uygun beklentilere sahip bireylerde yaptıkları saç ekimlerinde hasta memnuniyeti tam olmaktadır.

Saç ekimi sonucunda beni memnun edecek saç sıklığı ne olur?

Uygun bir verici saha sıklığı ve saç teli kalınlığının varlığında cm2’de 80-100 adet saç sıklığı saçlı deriyi örtebilmektedir. Bu sıklığın, kaç saç kökü ile elde edilebileceği kişiden kişiye değişir. Çoğunluğu üçlü ve dörtlü köklerle yapılan FUE Saç Ekiminde cm2’ye 30 saç kökü yeterli olurken, tekli ve ikili köklerin çoğunlukta olduğu bir kişide bu sıklık cm2’ye 40-60 saç köküne çıkmaktadır.

İkimize de aynı sayıda saç kökü ekildi, niye onunki daha sık?

Her iki kişiye aynı genişlikte bir alana, aynı sayıda saç ekimi yaptığımızı düşünecek olursak, saç teli kalınlığı fazla olan ve saç kökü içinde daha fazla sayıda saç teli içeren kökleri olan kişilerde daha sık görünümlü ve tatmin edici bir sonuç alınacaktır.

Örneğin daha çok üçlü içeren 4000 kalın telli kök, ortalama 10000 kalın saç teli iken; daha çok tekli içeren 4000 ince telli kök, toplamda 4000 saç teli demektir.