Yüz Germe

yuz_germe

Tam Yüz Germe nedir?

Tam yüz gençleştirme işlemi, üst, orta ve alt yüz yapılarının tümüne yönelik gerçekleştirilen bir işlemdir. Özellikle yanak, çene kenarları ve boyundaki sarkmaları toparlama amacıyla yapılır. Bu operasyon gerçekleştirilirken hastayı ve çevresini düşünürek abartılı sonuçlardan kaçınmak gerekir.

Tam Yüz Germe kimlere yapılır ?

Yaşlanma ile birlikte belirgin biçimde elastikiyetini kaybetmiş 50 yaş üzeri kadın ve erkeklerde bu işlem gerçekleştirilebilir.

Tam yüz ve boyun germe ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak önü ve arkasından yapılan kesiler ile yanak derisi belirli bir sınıra kadar kaldırılır, aşağıya doğru yer değiştirmiş olan dokular yukarıya ve yana doğru çekilir ve yeni yerlerine dikişlerle tespit edilir. Fazla doku ve deri çıkartılır. Yüz germe ameliyatında deri altında biriken kanın dışarı alınması için drenler konur, ertesi gün çıkartılır. Yüze yağ enjeksiyonu, göz kapağı estetiği, alın germe, kaş kaldırma gibi diğer ameliyatlarla kombine edilebilir Ameliyat süresi ortalama 2.5-4 saattir.

Operasyon öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Sigara içenlerin operasyondan 2 hafta önce sigara kullanmayı bırakması önerilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullananların 10 gün önceden bu ilaçlarını kesmesi gerekir.

Operasyonda nasıl bir anestezi uygulanır?

Genellikle genel anestezi altında yapılır.

Operasyon sonrası hastayı nasıl bir süreç beklemektedir?

Bir gece hastanede geçirilir.Yüze genelde bandaj uygulanır. 3 gün sonra bandajlar, 5-7 gün sonra dikişler alınır. Ödem ve morlukların geçmesi 10-15 günü bulabilir. Kesin sonuçların görülmesi 2-3 ayı bulacaktır.

Tam Yüz Gençleştirme operasyonu sonrası ne gibi sorunlar yaşanabilir?

Kanama erken dönemde görülebilen sorunlardan biridir. Boyun ve orta yüz bölgesinde incelme ve yumuşama beklenenden uzun sürebilir. Bu durumlarda lenf drenaj masajı önerilebilir. Yüz germe işleminden sonra göz kapağı ve alt dudakta felç ya da hareketlerde tembellik ortaya çıkabilir. Bu durum genelde geçicidir, bazen haftalarca sürebilir. Diğer bir problem dikiş hatlarında iyileşme problemleridir. Sigara içen hastalarda, ameliyat sonrası kanama olan hastalarda ortaya çıkmaktadır.