Kepçe Kulak Ameliyatı

kepçe kulak

Kepçe kulak sık görülen bir şekil bozukluğumudur?

Kepçe kulak toplumda % 5 oranında görülür.

Kepçe Kulağın nedeni nedir ?

Genetik bir geçiş olduğu düşünülmektedir. Konka hipertrofisi dediğimiz kulak çukurunun derin olduğu ve-veya antiheliks yetmezliği dediğimiz kulak katlantısının gelişmemiş olmasının neden olduğu şekil bozukluğudur.

detayli_bilgi_small

 

 

Kepçe kulak önlenebilir mi?

Doğumla birlikte ilk onbeş gün annelik hormonlarının etkisinde kıkırdaklar çok kolay şekillendirilebilir. Bu dönemde uygun baskılı bandajlar ile bu deformite düzeltilebilmektedir.

Kepçe kulak operasyonuna nasıl karar verilebilir?

Okul çağının başlaması ile çocuk çevresi tarafından kepçe kulak ile ilgili rahatsız edilmeye başlar. Operasyon kararını verirken önemli olan çocuğun kulağından rahatsız olduğunu belirtmesidir.

Kepçe kulak operasyonu en erken hangi yaşta yapılabilir?

Kulak gelişiminin % 85’i 3 yaşında % 93’ü 10 yaşında tamamlanır. Bu nedenle okul öncesi dönemde, çocuk sosyal bir travmaya uğramadan bu işlem gerçekleştirilebilir.

Kepçe Kulak operasyonu nasıl gerçekleştirilir?

Kepçe kulak operasyonu kulak arkasından yapılan ve hiç bir zaman fark edilmeyen bir kesi ile gerçekleştirilir. Kıkırdak yapılar kalıcı dikişler yardımı ile şekillendirilir. Bu operasyon ile kulakda kalıcı bir düzelme sağlanır. Kullanılan yöntemin avantajı hiçbir zaman nüks görülmemesidir. Kepçe kulak operasyonu 10-12 yaşın altında genel anestezi altında daha büyük yaşlarda lokal anestezi ve sedasyon altında 1 saatte gerçekleştirilen bir işlemdir.

Operasyon sonrası hastayı nasıl bir süreç beklemektedir?

Operasyon sonrası hastalara bir bandaj uygulanır. Genel anestezi almış çocuklar dışında hastalar genelde aynı gün evine gönderilir. Bandaj 5 gün boyunca hiç açılmaz. 5 günün sonunda bandaj açılarak hastaya akşamları özellikle yatarken takması için tenisçi bandı önerilir. Kepçe Kulak operasyonu sonrası ne gibi riskler vardır? Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi erken dönemde kanama ve enfeksiyon riski vardır. İyileşme sonrası asimetri, düzensizlikler, dikişlerin ele gelmesi gibi problemler nadir de olsa görülebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *