Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanmayla birlikte göz çevresindeki deri elastikiyetini yitirir ve göz kapaklarında değişimlere neden olur. Üst göz kapaklarındaki sarkmalar ve gözler altındaki şişkinlikler kişinin daha yaşlı ve yorgun gözükmesine yol açar. Bazen bu sarkmalar görmeyi bile engelleyecek hale gelebilir. Göz kapağı estetiği ile göz kapağı çevresindeki fazlalıklardan ve yaşlanma belirtilerinden kurtularak daha dingin ve genç bakışlar elde etmek mümkündür.

detayli_bilgi_small

 

 

Göz kapağı estetik cerrahisi (blefaroplasti) nedir?

Göz kapağı cerrahisinin tıptaki adı blefaroplastidir. Blefaroplasti üst ve alt göz kapaklarındaki yağın aşırı gevşemiş deri ve kaslarla birlikte çıkarılması işlemidir. Ancak blefaroplasti göz kapaklarınızın dış köşesindeki kırışıklığı, diğer kırışıklıkları, gözlerinizin altındaki koyu halkaları ve kaşlarınızdaki sarkmayı gidermez.

Blefaroplasti tek başına ya da diğer yüz operasyonlarıyla (örn. yüz gerdirme, kaş kaldırma) birlikte uygulanabilir.

Göz kapağı operasyonları kimlere yapılır? Kimlere yapılmaz?

Blefaroplasti hastaları genellikle 35 yaş ya da üzerindedir, ancak ailenizde göz kapaklarında sarkma ve şişme sık görülüyorsa, daha genç yaşta da bu operasyona karar verebilirsiniz.

Az sayıdaki bazı tıbbi sorun, blefaroplastiyi daha riskli hale getirmektedir. Bunlar arasında tiroid problemleri (hipotiroidizm ve Graves hastalığı gibi), göz kuruluğu ya da yetersiz gözyaşı salgısı, hipertansiyon ya da diğer dolaşım bozuklukları, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet bulunur. Retina dekolmanı ya da glokom gibi göz hastalıkları da daha dikkatli olmayı gerektirir. Eğer bu saydığımız ve benzeri durumları yaşıyorsanız planlama aşamasında bu bilgileri bizimle paylaşmalısınız.

Operasyon öncesinde dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Operasyon öncesinde planlama aşamasında kullandığınız herhangi bir ilaç varsa bunu bildirmelisiniz. Sigara iyileşmeyi yavaşlattığından operasyon öncesinden bırakmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir alerjiniz varsa bunu da bizimle paylaşmalısınız.

Göz kapağı operasyonları nerede yapılır?

Blefaroplasti operasyonı tam teşekküllü bir hastanede ameliyathanes ortamında yapılır.

Göz kapağı operasyonları için anestezi almam gerekir mi?

Göz kapağı cerrahisi sedatiflerin eşliğinde, lokal anesteziyle gerçekleştirilir. Lokal anestezi gözlerinizin çevresindeki bölgenin uyuşmasını sağlar. İşlem sırasında uyanık kalırsınız, ancak ağrı hissetmezsiniz ve gevşersiniz; sadece kimi zaman çekilme ya da rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Operasyon ne kadar sürer?

Blefaroplasti, işlemi, 1-1.5 saat sürer. Dört göz kapağının tümü ameliyat edilecekse, genellikle önce üst göz kapaklarını, ardından alt göz kapaklarını opere ederiz.

Göz kapağı estetik cerrahisi sırasında nasıl bir işlem uygulanır?

Tipik bir işlemde göz kapaklarınızın doğal çizgilerinde; üst göz kapaklarındaki deri kıvrımında ve alt göz kapaklarında hemen kirpiklerin altında yer alan bölgede kesiler yapılır. Kesiler göz kapaklarının dış köşesindeki kırışığa ya da gülerken belirginleşen kırışıklığa kadar uzanabilir. Bu kesiler boyunca çalışarak, deriyi altında bulunan doku ve kaslardan ayırıp, aşırı yağı alır ve genellikle sarkmış durumdaki deri ve kas dokusunu çıkartırız. Daha sonra kesiler çok ince dikişlerle kapatılır.

Alt göz kapaklarınızın altında belirgin yağ torbaları varsa ve bu bölgeden deri çıkartılması gerekmiyorsa, transkonjunktival blefaroplasti adı verilen işlem gerçekleştirilebilir. Alt göz kapağınızın içinde, görülebilir iz bırakmayan bir kesi ile operasyon gerçekleştirilir. Bu işlem genellikle daha kalın ve elastik derisi olan genç hastalarda uygulanır.

Operasyondan sonra hastanede kalmam gerekir mi?

Blefaroplasti sonrası hastalar genellikle aynı gün hastaneden taburcu edilirler.

Göz kapağı cerrahisi ağrılı bir işlem midir?

Anestezinin etkisinin azalmasıyla birlikte göz kapaklarınızda gerginlik ve ağrı hissedebilirsiniz, ancak ağrı kesiciler ağrı ve rahatsızlığı kontrol edecektir. Çok şiddetli ağrı olursa bizi aramalısınız.

Göz kapağı cerrahisi sonrasında dikkat etmem gereken hususlar nedir?

Birkaç gün boyunca başınızı yukarıda tutmanız ve şişkinlikleri ve morlukları azaltmak için soğuk kompresler kullanmanız gerekecektir. Morlukların derecesi kişiden kişiye değişmekle birlikte kremler yardımı ile bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bir iki hafta boyunca gözlerinizde yapışma hissi olabilir. Başlangıçta göz kapaklarınız kuruyabileceği ve gözlerinizde yanma ya da kaşınma olabileceği için, göz damlası kullanmanız önerilir. İlk haftalarda aşırı göz yaşı salgısı, ışığa karşı duyarlılık olabilir.

Dikişler işlemden 5-7 gün sonra çıkartılır. Dikişler alındıktan sonra gözlerinizin çevresindeki şişlik ve renk değişikliğinin yavaş yavaş azalmasıyla birlikte, kendinizi daha iyi hissetmeye ve daha iyi görünmeye başlayacaksınız.

Operasyondan ne kadar süre sonra normal yaşamıma dönebilirim?

İki üç gün içerisinde gazete kitap okuyabilecek ve televizyon izleyebilecek duruma gelirsiniz. Ancak yaklaşık iki hafta boyunca kontakt lens kullanmamanız gerekir; bu dönemin ardından da lensleriniz size bir süre rahatsızlık verebilir.

Pek çok kişi 7 gün içerisinde sosyal yaşama ve iş yaşamına dönmeye hazır hale gelir. Güneş ışığına, rüzgara ve diğer tahriş edicilere karşı birkaç hafta boyunca hassas olabilirsiniz, bu nedenle dışarı çıkarken göz kapakları için özel güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanmalısınız.

En az üç-beş gün boyunca aktivitelerinizi kısıtlamanız ve ik hafta boyunca da daha zorlayıcı egzersizlerden kaçınmanız gerekecektir. Germe, kaldırma ve ağır sporlar vs. gibi kan basıncınızı arttırabilecek aktivitelerden özellikle kaçınmalısınız. Ayrıca, vücutta sıvı tutulmasına yol açtığı için alkolden kaçınmanız da istenebilir.

Operasyondan sonra iz kalır mı?

İyileşme süreci aşamalı bir süreçtir ve operasyon izleriniz cerrahiden sonra 6 ay boyunca hafifçe pembe renkli kalabilir. Ancak sonuçta neredeyse gözle fark edilemeyecek kadar ince, beyaz çizgilere dönüşeceklerdir.

Operasyon sonrasında ne gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirim?

Deneyimli bir cerrahın ellerinde, göz kapağı cerrahisine bağlı komplikasyonlar nadirdir ve genellikle küçüktür. Yine de enfeksiyon ve kanama ile karşılaşma olasılığı her zaman vardır.

Blefaroplastiden sonra kimi zaman görülebilen küçük komplikasyonlar arasında birkaç gün boyunca çift ya da bulanık görme; göz kapaklarının köşelerinde geçici şişkinlik; ve iyileşme bölgesinde ya da skarlarda (operasyon izleri) hafif asimetri bulunmaktadır. Dikişler çıkarıldıktan sonra küçük, beyaz uçlu noktacıklar belirebilir; çok ince bir iğne ile bunlar kolaylıkla çıkartılacaktır.

Cerrahiden sonra bazı hastalar uyurken gözlerini kapatma güçlüğü çekebilir; nadiren bu durum kalıcıdır. Çok ender görülen bir diğer komplikasyon da, alt göz kapaklarının aşağıya çekilmesidir (ektropiyon). Bu durumda yeni bir cerrahi işlem gerekebilir.

Göz kapağı çevresinde elde ettiğim görüntü kalıcı mıdır?

Göz kapağı cerrahisinin ardından devam eden yaşlanma süreci yıllar içinde tekrar değişime neden olur. Ancak yine de göz kapağı estetiği ‘nin olumlu sonuçları ile daha canlı ve genç bir bakış yıllarca sürecektir. Pek çok kişide bu sonuçlar kalıcıdır.