Çene Yanak Şekillendirme

çene yanak şekillendirme

Çene Yanak Şekillendirme

Yüz kemikleri gelişiminde bazen sorunlar olabilir. Bu durum travmatik veya doğumsal nedenlerle olablilir. Yüz harmonisini etkileyen bu durumlarda çeşitli çözüm yolları, estetik cerrahi tarafından kullanılmaktadır. Bu sorunların çüzümünde ofis ortamında yapılan geçici dolgu uygulamaları yanında protez uygulamaları gerçekleştirilir. Protez uygulamaları çoğunlukla çene kemiği ucuna ve elmacık kemiği üzerine yapılır. Protez olarak silikon protezler ve poroz polietilen protezler kullanılır. Silikon protezler esnek oldukları için daha kolay yerleştirillir fakat yer değiştirme risklerinden dolayı yerleştirildikleri yere dikiş ile tespit edilmesi gerekir. Poroz polietilen protezler ise kemik ile çok uyumludur ve kemikle zaman içinde entegrasyon sağlar. Daha sert maddeden yapılmışlardır.

detayli_bilgi_small

 

 

Yüz protezleri hangi durumlarda kullanılır?

Orta yüz bölgesinde yetersizliği olan hastalarda, çene kemiği ucu geride olan hastalarda yüz harmonisini sağlamak için yapılır.

Yüz protezlerinde nasıl bir operasyon gerçekleştirilir?

Elmacık kemği üzerine yerleştirilecek protezler alt göz kapağı veya ağız içinden gerçekleştirilen kesi ile gerçekleştirilir. Çene ucuna konulacak protezler için ağız içi veya çene altı cilt kesisi ile girilerek protez yerleştirilir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Yüz protezi operasyonu ne kadar sürmektedir?

Bu işlem 1- 1.5 saat sürmektedir.

Yüz protezi operasyonu sonrası sizi neler beklemektedir?

Tüm yüz bölgesi uygulamaları gibi ortaya çıkan ödem hızlı bir şekilde geriler 3-4 gün sonra normal hayata dönebilirsiniz. Kesin sonucu görmeniz için 3 hafta beklemeniz gerekmektedir.

Yüz protezi operasyonu sonrası ne gibi sorunlar yaşanabilir?

Operasyondan hemen sonra 2-3 gün içinde kendiliğinden geçen uyuşukluk ve yüz hareketlerinde azalma görülebilir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi enfeksiyon riski vardır. Özellikle ağız içinden konulan protezlerde bu oran biraz daha fazladır.