Yağ Aldırma

Yağ Aldırma

Yağ Aldırma

Yağ hücreleri vücudumuzun enerjisini dengeleyen dokulardır. Hem deri altında hem de karın içinde organları koruyucu yastıklar halinde bulunurlar. Organları koruyucu özellikleri dışında bazı hormonları da salgılarlar. Yağ dokusunun fazlasıyla artması sağlık ve güzellik açısından olumsuzluklar yaratır. Karın içi yağ dokusunun artması kalp ve akciğer rahatsızlıklarına yol açarken deri altındaki yağ dokusu orantısız bir vücut görünümüne neden olur.

Yağ hücreleri ergenliğe kadar sayıca artsa da erişkin hayatta sadece yapısal olarak genişler. Kilo alıp verdikçe yağ hücreleri genişleyip daralırlar. Liposuction (yağ aldırma) yönteminde deri altındaki yağ dokuları emilerek sayıca azaltılır, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız yağ hücreleri kalıcı bir şekilde uzaklaştırılır.

Liposuction (Yağ aldırma) nedir?

Liposuction, vücuttaki yağların emilerek kalıcı olarak uzaklaştırılması işlemidir. Diyet ve egzersizin yerini alamasa da, liposuction geleneksel kilo verme yöntemlerine yanıt vermeyen inatçı bölgelerdeki yağın çıkartılmasını sağlayabilmektedir. Liposuction günümüzde plastik cerrahlar tarafından en sık uygulanan işlemlerden biridir.

detayli_bilgi_small

 

 

Liposuction (Yağ aldırma) benzeri pek çok kelime kullanılıyor: lipoliz, liposhaping, lazer liposuction. Bunların birbirinden farkı nedir?

Lipoliz, bazı mezoterapi ilaçları kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Lipoliz sayıca çok az miktarda yağ parçalayabildiğinden liposuction’ın yerini hiç bir zaman tutmamaktadır.

Liposhaping, liposuction ile fazlalık olan yerlerden alınan yağın bir kısmı ile eksik olan bölgelere yağ enjeksiyonu olarak aktarılması yöntemidir. Böylece hem yağ alma hem de dolgu ile vücut yeniden şekillendirilmiş olur. Liposhaping en iyi sonuçların elde edildiği yöntemlerdendir.

Lazer liposuction da yağlar lazer enerjisi kullanılarak parçalanır ve geleneksel yöntem ile emilir. En büyük avantajı gevşek derisi olanlarda daha fazla sıkılaştırma sağlamasıdır.

Kim liposuction (Yağ aldırma) için en iyi adaydır?

Normal kilolu ya da normal kilosunun %10 üzerinde, sert ve elastik deri yapısına sahip olan ancak bazı bölgelerinde aşırı yağ birikimi bulunan kişiler liposuction için en iyi adaylardır. Fiziksel açıdan sağlıklı herkes işlem için uygundur. Yaşınız önemli bir sorun değildir; ancak yaşlı kişilerde derinin elastikiyeti azalabilir ve derileri daha gergin olan genç hastalarla aynı sonuç elde edilemeyebilir.

Liposuction (Yağ aldırma) hangi bölgelere yapılır?

Liposuction yağ birikimi olan her bölgede uygulanabilir. Liposuction karın, kalça, uyluk, diz, üst kol, çene, yanak ve boyun dahil olmak üzere vücudun pek çok bölgesinin biçimlendirilmesine yardımcı olur.

Liposuction (Yağ aldırma) ile en çok ne kadar yağdan kurtulurum?

Liposuction ile alınan yağ miktarı hastanın kilosunun %10’unu geçmemelidir. Örneğin 60 kilo olan bir kişide alınacak miktar maksimum 6 litredir. Ancak unutulmamalıdır ki liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Bu nedenle güvenli bir aralık olan 2 ila 5 litre arasında kalmayı tercih ederiz.

Liposuction (Yağ aldırma) öncesinde diyet veya egzersiz yapmam gerekir mi?

Liposuction öncesinde koruyabileceğiniz en uygun kiloya gelmeniz önemlidir. Eğer yoğun egzersiz ve diyetle kilo verdiyseniz ve tekrar kilo alacağınızı düşünüyorsanız kilo aldığınızda liposuction sonuçları olumsuz olarak etkilenecektir.

Operasyon öncesinde dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Operasyon öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız bunları ilk görüşmede bize bildirmeli ve bırakmalısınız. Operasyon sonrası iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla operasyon öncesinde sigarayı bırakmalısınız.

Liposuction (Yağ aldırma) bir operasyon mudur? Ameliyathaneye girecek miyim?

Liposuction da tüm diğer estetik cerrahi operasyonları gibi tam teşekküllü bir hastanede ameliyathane ortamında uygulanır.

Liposuction (Yağ aldırma) için anestezi almam gerekir mi?

Sınırlı vücut bölgelerinde yağ alınacaksa, yalnızca etkilenen bölgeyi uyuşturan lokal anestezi kullanılabilir ve işlem sırasında daha gevşemiş halde olmanız için, lokal anesteziyle birlikte intravenöz sedasyon (damardan sakinleştirici ilaç) uygulanabilir.

2 bölgeden fazla alanda, büyük miktarda yağ alınacak olanlarda- genel anestezi altında bu işlem gerçekleştirilir.

Liposuction (Yağ aldırma) riskli bir operasyon mıdır?

Liposuction oldukça basit bir işlem olmasına karşın tüm cerrahi işlemler gibi belli bir risk taşır. Ancak hasta uygunsa, ameliyathanede gerekli donanım varsa ve hekim yeterince deneyimliyse liposuction güvenilir bir işlemdir.

Liposuction (Yağ aldırma) ne kadar sürer?

Liposuction için gereken süre bölgenin boyutlarına, çıkartılan yağ miktarına, anestezinin tipine ve kullanılan tekniğe göre büyük değişiklik gösterebilir. Örneğin küçük bir bölgeden yağ alınıyorsa yarım saatte işlem tamamlanabilir. Oysa eğer tüm karın, kalça, sırt için bir arada liposuction işlemi uygulanıyorsa ortalama 2 saat sürecektir.

Liposuction (Yağ aldırma) sırasında nasıl bir işlem uygulanır?

Liposuction için deride yapılan 1-2 mm’lik küçük bir kesi aracılığıyla içeriye küçük bir kanül (ucu delikli ince boru) yerleştirilir ve bu kanül aracılığıyla deri altındaki yağ vakumlanarak dışarı alınır. Kanül ucundaki emici güç, bir vakum pompası ya da büyük bir şırınga olabilir. Yağların çıkartılmasından önce cilt altına ilaçlı bir sıvı uygulanır. İntravenöz tuzlu su çözeltisi, lidokain (bir lokal anestetik) ve epinefrinden (kan damarlarını büzüştüren bir ilaç) oluşan karışım yağ dokusunun daha kolay çıkartılmasına olanak tanır, kanamayı azaltır ve cerrahi sırasında ve sonrasında anestezi sağlar. Sıvı enjeksiyonu, cerrahi sonrasındaki morlukları da azaltır.

Operasyondan sonra hastanede kalmam gerekir mi?

Yağ alınan bölgenin büyüklüğüne göre hastanede bir gece kalmanız gerekebilir. Ancak çoğunlukla hastalar bir kaç saat sonra hastaneden çıkacak kadar kendilerini iyi hissederler.

Liposuction (Yağ aldırma) ağrılı bir işlem midir?

Yeni tekniklerin sayesinde ağrı, yanma, şişme, kanama ve geçici hissizlik gibi durumlar oldukça nadir karşımıza çıkmaktadır.

Operasyondan sonra korse kullanmam gerekecek mi?

Ödemi (doku şişkinliğini) önlemek ve derinizin yeni hatlarına daha uyumlu olmasını sağlamak için, birkaç hafta boyunca operasyon bölgesine tam olarak oturan elastik bir korse kullanmanız gerekmektedir. Enfeksiyonların önlenmesi için size bir antibiyotik ve ağrı kesici bir ilaç verilecektir.

Liposuction  (Yağ aldırma) operasyonundan sonra dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Cerrahiyi izleyen günlerde ya da haftalarda geçirdiğiniz operasyonun doğal bir sonucu olarak, kendinizi biraz gergin ya da depresif hissetmeniz normaldir. Ancak daha iyi görünmeye ve hissetmeye başlamanızla birlikte, bu olumsuz duygular azalacaktır.

Operasyondan ne kadar süre sonra normal yaşamıma dönebilirim?

İyileşme yavaş bir süreçtir. Şişmeyi önlemek ve bacaklarınızda kan pıhtısı oluşmasını engellemek amacıyla size mümkün olduğunca kısa bir süre sonra yürümeye başlamanız önerilecektir. Bir hafta içerisinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacak ve cerrahiden sonra bir iki gün içerisinde tekrar çalışabilecek durumda olacaksınız..

Vücudunuz henüz iyileşme sürecinde olduğu için, zorlu aktivitelerden yaklaşık 1 ay boyunca kaçınmanız gerekir. Morluk ve şişkinlikler genellikle üç hafta içerisinde kaybolacaktır.

Liposuction(Yağ aldırma) sonrasında ne gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirim?

Nadiren de olsa liposuction sonrası komplikasyon gelişebilir. Aynı seansta tedavi edilen bölgelerin sayısı fazlaysa ya da operasyon bölgesi genişse, risk de artar. Büyük miktarda yağ ve sıvının çıkartılması için gereken süre, küçük operasyonlara göre daha uzun olabilir.

Liposuction (Yağ aldırma) sonrasında operasyon izi kalır mı?

Liposuction’un neden olduğu operasyon izleri küçüktür ve kolay görünmeyen bölgelerde olmaları sağlanır.

Liposuction (Yağ aldırma) yapılan yerlerde tekrar yağ birikimi olur mu?

İnsan vücudunda belirli sayıda yağ hücresi vardır. Şekil bozukluğuna neden olan şey yağ hücrelerinin sayısının artması değil genişlemesidir. Liposuction yapılan bölgede yağ hücre sayısı azaltılıp vücudun diğer bölgeleri ile uyumlu hale getirildiği için yeniden aşırı yağ birikmesi mümkün olmamaktadır.

Liposuction (Yağ aldırma) sonrasında yağ alınan bölgede istemeyeceğim bir görüntü oluşur mu?

Liposuction sonrasında bazı görünüm kusurları nadir de olsa görülebilir. Deri yüzeyi düzenliliğini yitirebilir, asimetri görülebilir ve -özellikle yaşlı hastalarda- sarkabilir. His kaybı ve pigmentasyon (renklenme) gelişebilir. Kimi zaman bu sorunlar için ek cerrahi girişim gerekebilir.

Liposuction (Yağ aldırma) ile vücudumda nasıl bir şekil değişikliği elde edeceğim?

Operasyondan hemen sonra vücudunuzun şeklinde gözle görülebilir bir değişiklik olacaktır. Yaklaşık 4-6 hafta sonra şişkinliklerin çoğu ortadan kalkacağı için, düzelme asıl bu süreden sonra belirginleşecektir. Yaklaşık üç ay sonra, hafif şişlikler de genellikle ortadan kalkmakta ve son biçime (kontüre) ulaşılmaktadır.

Liposuction (Yağ aldırma) ile elde ettiğim görüntüyü nasıl koruyabilirim?

Sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak, yeni biçiminizi daha kolay koruyabilirsiniz. Beklentileriniz gerçekçiyse, sonuçtan muhtemelen son derece hoşnut kalacaksınız. Pek çok giysinin size daha çok yakıştığını ve vücudunuzla daha barışık olduğunuzu göreceksiniz.

Liposuction nasıl uygulanır?