Kol Germe

kol_germe

Kol germe ameliyatı nedir?

Kollarından şikayetçi olan pek çok hasta kısa kollu ya da kolsuz kıyafetleri giymediğini, kısa kollu giydiğinde de kollarını hareket ettirmemeye çalıştığını, kolları kalın olduğu için uygun kıyafet bulamadığını ifade eder. Kolların şekillendirilmesinde temel olarak iki ameliyat tekniğini uyguluyoruz. Liposuction ve kol germe ameliyatı. Liposuction özellikle kol üst dış kısmında, dirsek seviyesi üstünde bölgesel yağ depolanması olan ve cilt elastikiyeti iyi olan kişilerde uyguladığımız ameliyatdır.

Kol germe ameliyatı genetik yatkınlık, yapısal ya da çok fazla miktarda kilo alıp verilmesi sonrası kol cildinin elastikiyeti kaybolmuş, sarkmış olanlarda uyguladığımız ameliyatdır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmek gerekir ?

2 hafta öncesinden sigara içiliyorsa azaltılması, 1 hafta öncesinden aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların alınmaması, 24-48 saat önce alkol alınmaması gibi genel prensibler kol germe ameliyatında da geçerlidir.

Ameliyat nasıl uygulanır? İzli bir ameliyatmıdır ?

Genel anestezi altında uygulanır. Kolun dirsek üstü seviyesinden koltuk altına doğru uzanan ve kolun iç kısmında gizli kalacak şekilde cerrahi kesi yapılır. Sarkık cilt çıkarılır. Cilt ve ciltaltı dokusu plastik cerrahi prensiblerine uygun olarak kapatılır.

Kol germe ameliyatı iz bırakan ameliyatdır ancak sonuçta oluşan iz ince çizgi şeklindedir ve kolun iç kısmında gizlenir. Ameliyat ortalama 1 saat sürer.

Ameliyat sonrası nasıldır ?

Ameliyat sonrası hastanede kalmak gerekmez. Dikişler 15. gün alınır. Erken dönemde gerginlik hissi olabilir. İzlerin soluklaşması ve belirsiz hal alması ortalama 6 ay-1 yıldır.