Bacak Germe

bacak_germe

Bacak germe ameliyatı nedir?

Bacak germe ameliyatı bacağın iç kısmında sarkık cilt ve cilt altı dokunun çıkarılarak bacağın daha gergin ve şekilli bir görünüme kavuşturulması ameliyatıdır.

Bacak germe ameliyatı kimlere uygulanır ?

Bacak iç kısım cildi( kasıkdan diz üstüne kadar olan iç kısım) ileri yaş, genetik yatkınlık, fazla miktarda kilo alınıp verilmesi ya da tamamen yapısal olarak sarkarak diz üstüne yığılır. Çoğu hasta bacaklarının yürürken biribirine sürtünmesinden ve rahat rahat şort, etek giyememekten, bacaklarının şekilsiz görünmesinden şikayetçidir. Genel anestezi almasında sakınca olmayan ve yukarda bahsettiğimiz şikayetleri olan kişilere bacak germe ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat öncesi dönemde uyguladığımız genel kurallar bacak germe ameliyatında da geçerlidir.

Ameliyat nasıl uygulanır ?

Ameliyat genel anestezi eşliğinde uygulanır. Kasık çizgisinde gizli kalacak şekilde cerrahi kesi planlanır. Kasıktan bacağın iç kısımına doğru fazla ve sarkık cilt ve ciltaltı doku çıkarılır. Cilt gerginleştirilir. Cilt ve cilt altı doku plastik cerrahi prensiblerine uygun olacak şekilde kapatılır. Bacak germe ameliyatı liposuctionla kombine edilebilir.

Ameliyat sonrası nasıldır ?

Ameliyatdan sonra ilk 6-12 saat gerginlik, hassasiyet, ağrı olabilir. İlk 10 gün şişlik, morluk belirgindir. 10. günden sonra hafifler. Ameliyat olmuş kişi 7. gün de işine geri dönebilir. Dikişler 15. gün alınır. Ameliyat izlerinin hafiflemesi, şişliğin azalıp görünümün doğallaşması 2. ay dan itibaren başlar. 1 yıla kadar devam eder.