Meme Dikleştirme

meme dikleştirme
Gebelik, emzirme ve yerçekimi gibi faktörler yıllar içerisinde kadınların göğüslerini olumsuz olarak etkiler. Deri elastikiyetini yitirdiğinde göğüsler sıklıkla şekillerini ve sertliklerini kaybedip sarkmaya başlarlar. Göğüs kaldırma operasyonu ya da diğer adıyla meme dikleştirme ya da mastopeksi, sarkan göğüslerin -en azından bir süre için- kaldırılmasını ve yeniden şekillendirilmesini sağlayan bir işlemdir.

Meme dikleştirme, meme başını çevreleyen koyu renkli dokunun, yani areolanın boyutlarını da küçültebilmektedir. Göğüsleriniz küçükse ya da gebelik gibi nedenlerle hacim kaybına uğradıysa mastopeksiyle birlikte uygulanan meme protezleri hem sertliği hem de boyutları arttırabilir.

Meme dikleştirme kimler için uygundur?

En iyi sonuçlar genellikle küçük ve sarkmış göğüsleri olan kadınlarda elde edilmektedir. Her boyuttaki göğüslerde meme kaldırma operasyonu uygulanabilir

detayli_bilgi_small

 

 

Meme dikleştirme kimlere yapılır? Kimlere yapılmaz?

Pek çok kadın, gebelik ve emzirme sonucunda derinin gerilmesi ve meme hacminin küçülmesinden ötürü meme dikleştirme operasyonu istemektedir.

Operasyon öncesinde dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Operasyona girmeden önce sigarayı ve kan sulandırıcı ilaçları bırakmak gerekir. Herhangi bir ilaç veya sigara kullanıyorsanız bunu bize operasyonu planlama aşamasında bildirmeniz gerekir.

Meme dikleştirme operasyonları nerede yapılır?

Meme dikleştirme operasyonları tam teşekküllü bir hastanede ameliyathane ortamında uygulanır.

Meme dikleştirme operasyonu için anestezi almam gerekir mi?

Meme dikleştirme operasyonu genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hasta operasyon boyunca uykuda kalır. Seçilmiş bazı hastalarda -özellikle insizyon (kesi) küçükse- sedatif ilaç eşliğinde lokal anestezi de uygulanabilir. Bu durumda gevşemiş halde fakat uyanık kalırsınız ve minimal düzeyde rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Operasyon ne kadar sürer?

Meme dikleştirme operasyonu genellikle 1.5-2.5 saat sürer.

Meme dikleştirme sırasında nasıl bir işlem uygulanır?

İşlem için değişik teknikler kullanılsa da, en sık kullanılan teknikte, memenin doğal kontürünü (hatlarını) izleyen anahtar deliği şeklinde bir insizyon (kesi) yapılır. Bu kesi ile memenin hangi bölgesindeki derinin çıkartılacağını ve meme başının yeni yerini belirlememizi sağlar. Doku çıkartıldığında meme başı ve areola daha yüksek bir pozisyona gelir. Daha sonra areolayı çevreleyen deri aşağıya çekilir ve memeye yeniden şekil verilir. Dikişler genellikle areola çevresinde, meme başından aşağıya doğru düşey doğrultuda sonlandırılır. Dev memeler dışında ters T izi tercih edilmez

Bazı hastalarda ve özellikle göğüsleri nispeten küçük ve minimal düzeyde sarkmış olanlarda, daha küçük kesi gerektiren değişikliğe uğratılmış teknikler kullanılabilir. Bunlardan birine “periareolar mastopeksisi” adı verilir; bu yaklaşımda areola çevresinde dairesel kesiler yapılır ve daire şeklinde bir deri parçası çıkartılır.

Operasyonda protez de uygulanabilir mi?

Evet, bu işlem sırasında protez de konulabilir. Meme dikleştirme operasyonuyla birlikte protez de konulacaksa, bu protez doğrudan meme dokusunun altına ya da daha derine, göğüs duvarındaki kasların altına yerleştirilebilir.

Operasyondan sonra hastanede kalmam gerekir mi?

Operasyondan sonra bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Ancak bazen hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilebilirler.

Meme dikleştirme ağrılı bir işlem midir?

Meme dikleştirme operasyonunun ardından bir iki gün boyunca göğüslerinizde morarma, şişme ve rahatsızlık olabilir, ancak ağrının şiddetli olması beklenmez. Yaşayabileceğiniz her türlü rahatsızlık hissine karşı ilaçlar yeterli olur.

Operasyondan sonra yapmam ya da yapmamam gereken bir şeyler var mı?

Cerrahiden sonra, operasyon petlerinin üzerine elastik bir bandaj konulur ya da cerrahi bir sutyen takılır. Birkaç gün içerisinde bandajlar ya da cerrahi sutyen çıkarılarak yerine yumuşak, destekleyici bir sutyen konulur. Bu sutyenin 3-4 hafta süreyle, devamlı olarak cerrahi pet üzerine giyilmesi gerekir. İç dikiş kullanılır ve 5. günden itibaren banyo yapmanıza izin verilir.

Cerrahiden sonra göğüs derinizde aşırı kuruma olursa, günde birkaç kez nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendiriciyi sürerken göğüs derinizi çekiştirmemeye ve dikiş bölgelerine değdirmemeye özen göstermelisiniz.

Operasyondan ne kadar süre sonra normal yaşamıma dönebilirim?

İyileşme süreci yavaş yavaş ilerler. İşe dönmeniz için 4-5 günlük bir süre yeterli olacaktır. Üç dört hafta boyunca herhangi bir nesneyi başınızın üzerindeki bir seviyeye kadar kaldırmaktan kaçınmalısınız. Cinsel birleşmeden en az bir hafta boyunca kaçınmanız gerekebilir. Benzer şekilde, zorlayıcı spor etkinliklerinden de bir hafta boyunca uzak durmanız gerekecektir.

Operasyondan sonra iz kalır mı?

Meme dikleştirme işleminin ardından ya meme başının çevresinde ve/veya meme başından aşağıya doğru inen bir iz olur. Bu izler genellikle küçük olurlar ve estetik olarak oldukça iyi iyileşirler. Operasyon izleri sıklıkla birkaç ay boyunca ele gelirler ve kırmızı bir renkte kalırlar. Daha sonra yavaş yavaş belirginliklerini yitirirler ve kimi zaman iyice solarak beyaz çizgilere dönüşürler. Neyse ki, operasyon izleri genellikle dekolte mayo üstü giymenize bile izin verecek konumdadır.

Operasyondan sonra göğüslerimde his kaybı yaşar mıyım?

Bu işlem, meme başlarının konumlarında farklılığa ya da meme başı veya memede kalıcı his kaybına da neden olabilir. Cerrahiden sonra gelişen şişliğe bağlı olarak, meme başı ve meme derinizde bir miktar his kaybı beklenebilir. Bu hissizlik işlemi izleyen 6 hafta içerisinde genellikle yavaş yavaş ortadan kalkar.

Meme dikleştirme operasyonunun sonrasında ne gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirim?

Her türlü cerrahi girişimde olduğu gibi bu işlemde de komplikasyon ya da anesteziye karşı reaksiyon olasılığı vardır. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında kanama ve enfeksiyon nadirdir, ancak enfeksiyon gelişmesi operasyon izlerinin genişlemesine yol açabilirler.

Hamile kalırsam ne olur? Emzirebilir miyim?

İlerideki gebelikleri etkileyen özel riskler söz konusu olmasa da gebelik büyük olasılıkla memelerde tekrar gerginliğe yol açacak ve operasyonun etkilerini ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte meme dikleştirme operasyonlarının ardından emzirme olumsuz olarak etkilenmez. Operasyon süt kanallarına ve meme başına zarar vermediği için emzirme beceriniz korunur.

Meme dikleştirme ile kanser gelişme riski var mıdır?

Meme dikleştirme operasyonunun ardından hem protez konulan hastalarda hem de sadece dikleştirme yapılan hastalarda kanser riskinde bir artış görülmez.

Elde ettiğim görüntü kalıcı olacak mı?

Meme dikleştirme operasyonunun göğüslerinizi sonsuza kadar dimdik tutacağını düşünmemelisiniz. Yerçekimi, gebelik, yaşlanma ve kilo değişiklikleri gibi faktörler sonucunda göğüsleriniz tekrar sarkabilir. Meme dikleştirme operasyonuyla birlikte protez yerleştirilen kadınlarda daha kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir.