Meme Büyütme

meme büyütme
İlk uygulanma tarihi elli yıl öncesine kadar giden meme büyütme operasyonları estetik cerrahi uzmanlığı içinde en sık uyguladığımız girişimlerdendir. Teknik adı “augmentation mammoplasty”si olan meme “augmentation”u kadın memesinin boyutlarını büyütmek ve şeklini değiştirmek için uygulanan cerrahi girişimin adıdır. Bu yöntemle meme dokusunun altına bir protez yerleştirerek sutyen ölçüsünü artırabiliyoruz. Ancak meme büyütme operasyonlarında amaç sadece memeyi büyütmek değil aynı zamanda doğru şekillendirmektir.

Meme büyütme kimler için uygundur?

Meme büyütme operasyonları hastalarımızın en çok memnuniyet duyduğu operasyonların başında gelir. Meme büyütme girişimi kişisel nedenlerle memelerinin çok küçük olduğunu düşünen ya da gebelikten sonra meme hacminde küçülme olan kadınlarda vücutla orantılı ve biçimli bir göğüs elde etmek için uygulanır. Bazen doğuştan iki meme boyut olarak farklıdır; bu durum meme büyütme ile düzeltilebilir. Ayrıca kanser veya travma nedeniyle meme cerrahisi sonrasında rekonstrüktif bir teknik olarak meme büyütme uygulanabilir

detayli_bilgi_small

 

 

Meme büyütme için kullanılan protezlerin özellikleri nedir?

Meme protezi, silikon jel ya da salin olarak bilinen tuz-su çözeltisi ile doldurulmuş bir silikon kılıftır.

Bu protezlerin kullanımı kişinin durumuna, meme yapısına, hastanın isteğine göre değişiklik göstermektedir.

Vücuduma uygun olan protezi bulmak mümkün mü?

Günümüzde farklı firmaların ürettiği farklı yapıda ve şekillerde silikon protezler bulmak mümkündür. Bu sayede hasta ile birlikte sadece memenin büyüklüğüne değil şekline de birlikte karar verebiliyoruz.

Silikon protezler kanser yapar mı?

Silikon protezlerin kanser yaptığı ile ilgili şüpheler dünyadaki sağlık otoriteleri tarafından detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda silikon protezlerle kanser gelişiminin arttığına dair herhangi bir bulgu saptanmamış ve bu endişelerin yersiz olduğu kanıtlanmıştır. Tam tersine, meme protezi bulunan hastalarda meme kanseri görülme riskinin, normal kadınlardakine göre %30 daha düşük olduğu gözlenmiştir. Ancak bu bilgi protezin kanser riskini düşürdüğü anlamına gelmemelidir. Bunun nedeni yüksek risk grubundaki kadınların protez operasyonlarını fazla tercih etmemeleri olabilir.

Protez yerine başka bir şey kullanılabilir mi?

Meme büyütme operasyonlarında protez yerine meme büyütmek için yağ enjeksiyonları da kullanılabilir. Ancak bu yöntem sadece seçilmiş hastalarda uygulanır. Fazla bir büyüme istenmeyen, ya da iki meme arasında asimetri olan hastalarda yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Bu yöntem ile sağlanan büyüklük kalıcı olmayabilir ve tekrarlanması gerekebilir.

Operasyon öncesinde dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, meme büyütme operasyonu öncesindeki son bir hafta kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Tüm meme operasyonlarında, 40 yaş üstü hastaların mamografi veya meme USG, 40 yaş altı hastaların meme USG çektirmesi önerilir. Memeye yapılan işlem öncesinde elde radyolojik bir görüntü olması sonraki takipler açısından çok önemlidir. Operasyonun üzerinden bir yıl geçtiğinde mamografi/meme USG tekrarlanır.

Meme büyütme operasyonları nerede yapılır?

Meme büyütme operasyonları tam teşekküllü bir hastanede ameliyathane ortamında yapılır.

Meme büyütme operasyonu için anestezi almam gerekir mi?

Meme büyütmede en çok tercih ettiğimiz anestezi tipi lokal anestezi ve sedasyondur. İsteyen hastalarda genel anestezi altında da bu işlemi gerçekleştirilebiliyoruz. Her iki durumda da hasta operasyon sürecini hatırlamaz ve herhangi bir ağrı duymaz.

Operasyon ne kadar sürer?

Meme büyütme operasyonu genellikle bir saat içerisinde tamamlanır.

Meme büyütme sırasında nasıl bir işlem uygulanır?

Meme büyütme operasyonlarında protezin uygulanacağı bir kesi yapılır. Bu kesi memenin göğüsle birleştiği kıvrımda, areola (meme başını çevreleyen koyu deri) çevresinde ya da koltuk altında yapılabilir.

Kesiler, skarların (operasyon izleri) mümkün olduğunca az farkedilebilir olmasını sağlayacak şekilde yapılır. Açılan kesi kullanılarak meme dokusu ve deriyi kaldırarak, ya hemen meme dokusunun altında ya da göğüs duvarı kasının (pektoral kas) altında bir cep oluşturulur. Daha sonra implantlar meme başının arkasında ortalanacak şekilde yerleştirilir.

Kesileri kapatmak için dikişler kullanılır ve daha fazla destek sağlamak için üzerlerine tıbbi bantlar yerleştirilebilir. İyileşmeyi hızlandırmak için memelerinizin üzerinde cerrahi petler konulabilir. Operasyonda genelde dren kullanılmaz.

Meme Büyütme Nasıl Uygulanır

Meme protezinin kasın altına ya da üstüne yerleştirilmesinin ne farkı vardır?

Protezin göğüs kasları arkasına yerleştirilmesinin kapsül kontraktürü riskini azaltabileceğine inanılmaktadır. Protez bu şekilde yerleştirildiğinde, doğrudan meme dokusunun arkasına yerleştirilen protezlere göre mammografik muayene bulguları daha az etkilenebilir. Ancak protezin kas arkasına yerleştirilmesi işlemden sonraki birkaç gün boyunca diğer türlü yerleşime göre daha fazla ağrıya yol açabilmektedir.

Operasyondan sonra hastanede kalmam gerekir mi?

Operasyondan sonra dilerseniz bir gece hastanede kalabilirsiniz ancak genellikle buna gerek olmaz.

Operasyon sonrasında nelerle karşılaşırım?

Dikişler iç dikiş olduğu için alınmasına gerek yoktur.

Operasyon sonrası bir iki gün kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve bu süreçte ağrı kesiciler ile giderilebilen ağrınız olabilir. Ancak genellikle 24-48 saat içerisinde hareket etmeye başlarsınız. İlaçlar rahatsızlıklarınızın büyük kısmını giderecektir.

Birkaç gün sonra, cerrahi petler -eğer konulduysa- çıkartılır ve size cerrahi bir sutyen verilir. Bu sutyeni bir süre kullanmanız gerekir.

Meme büyütme ağrılı bir işlem midir?

Operasyon sonrasındaki bir-iki gün hafif bir ağrınız olabilir. Bu durumda ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Göğüsleriniz iki üç hafta boyunca direkt uyarıya karşı hassas olabileceğinden, fazla fiziksel temastan kaçınmalısınız. Bu süre tamamlandıktan ve ağrı geçtikten sonra göğüslerinizin fiziksel temasa girmesinde sakınca yoktur.

Ayrıca, meme başlarınızda birkaç hafta boyunca yanma hissi olabilir, ancak morlukların geçmesiyle birlikte bu yakınma da azalacaktır.

Operasyondan ne kadar süre sonra normal yaşamıma dönebilirim?

İşiniz için gereken aktivite düzeyine göre, birkaç gün içerisinde işe dönebilecek duruma gelirsiniz.

Operasyondan sonra iz kalır mı?

İlk 6 hafta operasyon izleri sert ve pembe renkli olacaktır. Ardından birkaç ay boyunca aynı boyutta kalabilirler ve kimi zaman büyümüş bile görünebilirler. Bu süreden sonra izler küçülmeye başlayacaktır. İzler tamamen kaybolmasa da soluk olarak kalacaktır.

Operasyondan sonra göğüslerimde his kaybı yaşar mıyım?

Bazı kadınlar meme başında aşırı hassasiyet, his kaybı ve ya uyuşukluk bildirebilmektedir. İnsizyon çevresinde küçük alanlarla sınırlı his kaybı olabilir. Bu semptomlar genellikle zamanla iyileşirler.

Meme büyütme operasyonunun sonrasında ne gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirim?

Meme büyütme operasyonları nispeten kolay bir işlem olmasına karşın, diğer tüm operasyonlarda olduğu gibi, cerrahiyle ilişkili bazı riskler ve bu işlemle ilgili bazı özel komplikasyonlar vardır.

En sık karşılaşılan sorun olan kapsül kontraktürü, protezin çevresindeki skar (bağ dokusu) ya da kapsül sıkışmaya başladığında ortaya çıkar. Yumuşak bir yapıya sahip olan protezin sıkışması, memede sertleşme hissi yaratabilir. Kapsüler kontraktürler değişik biçimlerde tedavi edilebilirler. Kimi zaman skar dokusunun çıkartılması ya da “scoring” adı verilen işlemin uygulanması ve hatta protezin çıkartılması ya da değiştirilmesi gerekebilir.

Her türlü cerrahi girişimde olduğu gibi, çok düşük oranlarda  olmakla birlikte operasyon sonrasında kanama veya enfeksiyon gelişebilir.

Meme protezi yerleştirilen az sayıdaki kadında bağışıklık sistemi hastalıklarındakine benzeyen (örn. skleroderma ya da artrit-benzeri diğer durumlar gibi) semptomlar bildirilmiştir. Araştırmalarda silikon meme protezleriyle doktorların “bağ dokusu hastalıkları” olarak adlandırdıkları bozukluklar arasında açık bir ilişki kurulamamış olsa da, FDA ( Food and Drug Administration ) bu konunun daha ayrıntılı araştırılmasını talep etmiştir.

Meme protezi patlar mı?

Meme protezlerinde yırtılma ya da sızıntı ancak çok ciddi travmalar sonrasında gerçekleşebilir. Bu durumda protezin çıkarılması gerekir.

Protezi çıkartmak ya da değiştirmek gerekebilir mi?

Eskiden kullandığımız protezlerde belli bir süre sonra değiştirme gereği duyardık. Ancak günümüzde kullandığımız protezlerde böyle bir durum yoktur ve göğüse yerleştirilen protezler herhangi bir komplikasyon çıkmadığı takdirde ömür boyu kullanılabilir.

Hamile kalırsam ne olur? Emzirebilir miyim?

Meme protezlerinin doğurganlığı, gebeliği ya da emzirmeyi etkilediğine dair bir bulgu yoktur. Ancak meme büyütme operasyonunun öncesindeki yıl içerisinde bebek emzirdiyseniz, cerrahiden sonraki birkaç gün boyunca memenizden süt salgılanabilir. Bu durum biraz rahatsızlığa yol açsa da, ilaçlarla bu durum kontrol altına alınabilir.

Meme protezleri mammografiyi olumsuz olarak etkiler mi?

Meme implantlarının meme kanserine yol açtığını gösteren bir kanıt yoktur, ancak protezler kanseri saptamak için uygulanan mammografi tekniğini değiştirebilirler. Normal kontrollerinizin bir parçası olarak mammografi yaptırmak istediğinizde, lütfen protezli memeler için uygun x-ışınlarını sağlayan özel teknikler konusunda deneyimli teknisyenlerin çalıştığı radyoloji merkezlerine başvurun. Protezli kadınların bazılarında, ultrasonografi adı verilen işlem meme kitlelerini ya da protezin durumunu değerlendirmekte yararlı olabilir.