Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burnun yeniden biçimlendirilmesini sağlayan cerrahi işleme rinoplasti (burun estetiği) adı verilir. Burun yüzde en dikkat çekici noktalardan biridir. Bu nedenle kişinin kendi burun sekli ile ilgili algısında bir hoşnutsuzluk var ise bundan günlük yaşamında kaçınması oldukça zordur. İnsanın hoşlanmadığı yada çevresi tarafından kabul görmeyen bu durumu kendine güveni, psikolojik durumu ve sonuç olarak sosyal ve iş yaşamındaki konumunu da olumsuz etkilemektedir. İşte tam da bu nedenledir ki rinoplasti (burun estetiği) tüm plastik cerrahi girişimleri arasında en sık uyguladığımız işlemdir.

Rinoplasti (burun estetiği) sayesinde burnunuzun boyutlarını küçültmek ya da büyütmek, burnun ucunun ya da kemerinin şeklini değiştirmek mümkündür. Rinoplasti ile burun deliklerini daraltabilir ya da üst dudağınız ile burun arasındaki açıyı değiştirebiliriz. Ayrıca, rinoplasti bir doğum defektini ya da yaralanmanın etkilerini düzeltebilir veya nefes almakta yaşanan sorunların giderilmesine yardımcı olabilir.

İdeal burun operasyonu nasıl olmalıdır?

İdeal burun operasyonu sonrasında, kişinin yüzü ile tam uyumlu, kişilik özelliklerini yansıtan doğal görünümünden uzaklaşmamış bir burun elde edilmelidir. Rinoplastide amaç ideal estetik ölçülerini yakalamaktansa ameliyat olmuş duygusu yaratmamaktır.

detayli_bilgi_small

 

 

Görüntü mü önemlidir, fonksiyon mu?

Burnun en önemli görevi nefes almak ve koku almaktır. Burun fonksiyonel bir organ olduğu için, burun operasyonu sonucunda nefes alma fonksiyonunda bozulma olmasını istemeyiz.

Burun estetiğinde nefes alma fonksiyonu korunmalı, eğer nefes almayı bozan burun içinde eğrilikler mevcut ise mutlaka aynı operasyonda düzeltilmelidir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) kimler için gereklidir?

Rinoplasti (burun estetiği) isteyen hastalarımız genellikle bize estetik amaçla başvururlar. Ancak burundaki doğumsal sorunları ya da solunum problemlerini gidermek için rekonstrüktif (yeniden yapılandırıcı) amaçlarla da rinoplasti uygulanabilir.

Rinoplasti için bir yaş sınırı var mıdır?

Rinoplasti (burun estetiği) operasyonu planlarken yaş önemlidir. Genellikle ergenlik çağındaki gençlerde, büyüme süreci tamamlanana kadar (kızlarda 16-18 yaş, erkeklerde biraz daha ileri yaşlar) operasyonu ertelemeyi tercih ederiz. Ergenlerin sosyal ve duygusal uyumunu dikkate almak ve anne-babaların değil, ergenlik çağındaki gencin isteklerini duymak önemlidir.

Rinoplasti kimlere yapılmaz?

Rinoplasti (burun estetiği) çok kalın ve yağlı cildi olan ve kıkırdakları zayıf hastalarda her zaman çok başarılı olmayabilir. İleri yaşlarda cilt kalınlaşıp elastikiyetini yitirdiğinden yaşlı hastalarda da sonuçlar beklendiği kadar iyi olmayabilir.

Operasyon öncesi değerlendirme nasıl yapılmalıdır?

Hastanın operasyon öncesinde planlanması ve mevcut sorunların iyi tespit edilmesi operasyonun başarısı için öncelikli şarttır. Gerektiğinde birden fazla görüşme yapılmalı ve hastanın istedikleri ile hekimin yapabilecekleri ortak bir noktada buluşturulabilmelidir.

Elde edilmesi planlanan sonuç mutlaka hastanın beklentisi ile uyumlu olmalıdır ki hasta yeni burunu ile mutlu olsun.

Operasyon öncesinde dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Yıllar önce bile olsa daha önce geçirmiş olduğunuz burun operasyonlarını ya da burnunuzu etkileyen kazaları ve yaralanmaları mutlaka bildirmeniz gerekir. Ayrıca, alerji veya solunum güçlüğünüz varsa bize bildirmeniz gerekir. Kullandığınız tüm ilaçları, vitaminleri bilmek bizim için önemlidir. Bununla birlikte sigara veya herhangi bir başka madde kullanıyorsanız bunları da bize bildirmekten çekinmeyiniz.

Rinoplasti operasyonlarını hangi doktorlar yapabilir?

Rinoplasti (burun estetiği) operasyonlarını Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları ile Kulak-Burun-Boğaz (KBB) uzmanları uygulayabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları burnu daha çok estetik açıdan değerlendirir ve operasyonu ona göre planlar, KBB uzmanları daha çok havayolu anatomisi açısından ele alırlar.

Rinoplasti nerede yapılır?

Rinoplasti (burun estetiği) operasyonları tam teşekküllü bir hastanede ameliathane şartlarında gerçekleştirilir.

Rinoplasti için anestezi almam gerekir mi?

Evet, rinoplasti (burun estetiği) operasyonlarını genel anestezi altında gerçekleştiriyoruz.

Rinoplasti riskli bir operasyon mudur?

Operasyon uzman bir estetik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde komplikasyonlarla nadiren karşılaşılır ve komplikasyonlar genellikle önemsizdir. Yine de infeksiyon, burun kanaması ya da anesteziye karşı reaksiyon gibi komplikasyonlar görülebilir. Unutulmaması gerekir ki her cerrahi operasyon belli bir yaşamsal risk taşır.

Rinoplasti operasyonu ne kadar sürer?

Rinoplasti (burun estetiği) operasyonu genellikle bir-iki saat sürer, ancak kapsamlı işlemler daha uzun sürebilir.

Rinoplasti sırasında nasıl bir işlem uygulanır?

Cerrahi sırasında burnun derisi çevredeki kemik ve kıkırdak iskeletten ayrılır ve daha sonra bu yapılara istenen şekil verilir. Şekillendirmenin niteliği, probleminize ve cerrahınızın tercih ettiği tekniğe göre değişir. En sonunda, burundan kaldırılan deri yeni biçimin üzerine oturtulur. Burun deliklerini ayıran kolumella dediğimiz yapıda küçük kesiler olabilir ve bu iz bir ay içinde belirsizleşir.

Çoğunlukla rinoplastiyi burnun içinden gerçekleştiririz ve kesileri burun deliklerinin içinde yaparız.

Burundan başka bir yerden kıkırdak alınıp konulabilir mi?

Genel olarak burun içindeki kıkırdak burunu yeniden şekillendirmek için yeterli olacaktır. Bazı özel durumlarda, örneğin daha önce yapılmış operasyonlar ya da travmalar nedeniyle burun içinde yeterli kıkırdak kalmamışsa kulaktan ya da kaburgalardan da kıkırdak alınabilir.

Operasyondan sonra hastanede kalmam gerekir mi?

Rinoplasti (burun estetiği) operasyonlarının ardından hastalar genellikle aynı gün evlerine gidebilirler.

Rinoplasti ağrılı bir işlem midir?

Cerrahiden sonra, özellikle ilk yirmi dört saatte, yüzünüz şişmiş gözükebilir, burnunuzda ağrı hissedebilirsiniz ve başınızda doluluk hissi olabilir. Size verilecek olan ağrı kesici ilaçlar her türlü rahatsızlığı kontrol altına almayı sağlayacaktır.

Operasyondan sonra tampon kullanmam gerekecek mi?

Cerrahi sonrası uygun görülürse tampon konulmayabilir. Cerrahi tamamlandığında, burnunuzun yeni şeklini koruyabilmesi için bir bandaj uygulanır. Septumu yani burundaki hava geçitlerini bölen duvarı sabitlemek için, burun deliklerinizin içine yumuşak silikon destekler (splint) konulabilir. Bu splintler bir iki gün sonra çıkartılacak ve böylelikle kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz.

Rinoplastiden sonra dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Önce gözlerinizin çevresindeki şişkinliğin ve morarmanın arttığını ve iki-üç gün içerisinde en yaygın hale geldiğini gözleyeceksiniz. Soğuk kompresler uygulayarak şişkinliği azaltabilir ve kendinizi biraz daha iyi hissedebilirsiniz. Şişkinlik ve morarmaların çoğu iki-üç hafta içerisinde geçecektir. Yalnızca sizin fark edebileceğiniz kadar az miktarda şişlik birkaç ay devam edebilir.

Cerrahiyi izleyen ilk birkaç gün içerisinde az miktarda kan sızması sıkça görülür ve burnunuzda birkaç hafta boyunca bir miktar doluluk hissi yaşayabilirsiniz. İşlemi izleyen bir iki hafta boyunca yani dokular iyileşirken sümkürerek burnunuzu temizlememeniz gerekebilir.

Bir hafta veya 10 gün sonunda, tüm bandajlar ve dikişler çıkartılmış olacaktır.

Operasyondan ne kadar süre sonra normal yaşamıma dönebilirim?

Rinoplasti (burun estetiği) geçiren hastaların büyük bölümü bir iki gün içerisinde ayağa kalkabilir ve bir hafta kadar sonra bedensel olmayan işlere ya da okul yaşantısına geri dönebilir. Ancak eski durumunuza tam anlamıyla geri dönmeniz birkaç hafta alacaktır.

Normal aktivitelerinize yavaş yavaş geri dönmeniz gerekecektir. Bu öneriler arasında muhtemelen 2-3 hafta boyunca zorlayıcı aktivitelerden (koşmak, yüzmek, eğilmek, cinsel ilişkiler – kan basıncınızı arttırabilecek herhangi bir aktivite) kaçınmak da yer alacaktır. Burnunuzu çarpmalardan, sürtmelerden, güneş yanıklarından 8 hafta boyunca korumalısınız. Yüzünüzü ya da saçlarınızı yıkarken veya kozmetik maddeleri kullanırken nazik olun.

Kontakt lenslerinizi takabileceğiniz ilk anda kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak gözlüklerin durumu biraz farklıdır. Splint çıkartıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşene kadar gözlüklerinizin alnınıza tutturulması ya da yanaklarınız üzerinde desteklenmesi gerekecektir.

İşlemden sonraki aylarda iyileşme hızınızı değerlendirmek için sizi zaman zaman görmek isteriz. Bu görüşmeler arasında olağandışı semptomlar yaşarsanız ya da yapıp yapmayacağınız şeylere ilişkin soru sormak isterseniz, bizi aramaktan çekinmeyin.

Rinoplasti sonrasında ne gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirim?

Cerrahiden sonra, derinizin yüzeyinde küçük ve patlamış kan damarları ince kırmızı noktalar olarak görülebilir. Rinoplasti (burun estetiği) burnun içinden gerçekleştirildiğinde, hiçbir görünür skar dokusu (operasyon izi) oluşmaz; “açık” teknik kullanıldığında ya da geniş burun deliklerinin daraltılması gerektiğinde, burnun tabanında küçük ve genellikle fark edilemeyen skarlar oluşur.

Burun düşmesi denilen olay nedir?

Kimi zaman hastalarda operasyonun şişkinlikleri geçtikten sonra burun ucunun aşağı dönük olarak kalabilir. Burun düşmesi, operasyon doğru bir şekilde uygulanmışsa karşılaşılmaması gereken bir durumdur.

Yeni görünümüme ne zaman kavuşurum?

Cerrahiyi izleyen ilk günlerde, daha yüzünüz mor ve şişkin iken, ileride daha iyi görüneceğinizi kolaylıkla unutabilirsiniz. Gerçekten de, pek çok hasta estetik cerrahi girişimden sonra bir süre boyunca kendini depresif hissetmektedir – bu oldukça normal ve anlaşılabilir bir durumdur.

Ama bu aşamanın geçeceğinden emin olup rahatlayın. Günden güne burnunuzun görünümü ve duygu durumunuz iyileşecektir. Birkaç hafta içerisinde hiç operasyon geçirmemiş gibi görüneceksiniz.

Yine de iyileşme yavaş ve aşamalı bir süreçtir. Özellikle burnun ucunda olmak üzere, az miktarda şişlik aylar boyunca devam edebilir. Rinoplastiden tam sonuç alınması için bir yıl gibi bir süreye gerek duyulabilir.

İkinci bir burun  operasyonu gerekebilir mi?

Yaklaşık on vakanın birinde, küçük bir sorunu düzeltmek için ikinci bir operasyona gerek duyulabilir. Bu vakaların önceden tahmin edilmesi mümkün değildir ve en deneyimli cerrahlar tarafından opere edilen hastalarda bile ikinci operasyon gerekebilir. Düzeltme amacı taşıyan ikinci operasyon genellikle küçük bir girişimdir.


Burun Estetiği Operasyonu Animasyon